Yayınevi Emekçileri Kolektifi

12-13 Ekim’de İş Bırakıyoruz!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

TGS, ÇEVBİR, YEK ve DİSK Basın İş’in ortak basın açıklaması bugün saat 11:30’da TGS binası önünde gerçekleştirildi. Basın açıklaması metnini paylaşıyoruz:

ÖFKELİYİZ, YASTAYIZ, İSYANDAYIZ!

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Ankara’da 10 Ekim günü gerçekleştirilmek istenen Barış Mitingi kana bulandı. Saldırı barışa, emeğe, insanlığa karşı yapıldı. Katliam sonucu en az 128 kardeşimizi kaybettik yüzlerce kardeşimiz ise yaralandı. Ölen ve yaralananlar arasında yayınevi ve basın emekçileri de vardı.

Saldırının ardından Türkiye’de 3 günlük ulusal yas ilan edildi. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 12 ve 13 Ekim tarihlerinde grevde olacaklarını açıkladı.

Siyasal iktidarın sahipleri ve güdümündeki kurum ve kuruluşlar ise art arda iğrençliklerini sıraladılar. Sahibi belli medya kuruluşlarında “saldırının yaşandığı yere” ve “saldırının zamanına” dikkat çekilerek “Seçim ayarlı bomba”, “Patlamanın yakınında emniyet ve MİT var” şeklinde ifadeler kullanıldı. Saldırıyı sanki HDP kendi kendine yapmış gibi göstermeye varan söylemler bile dile getirilebildi.

İntihar saldırısının ardından polis biber gazı, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırarak bu topraklarda yaşayan insanların toplumsal kodlarına yerleşmiş olan “cenazeye saygı” kavramından bile kitlesel olarak ne kadar uzaklaştıklarını göstermiş oldular. Televizyonlara çıkıp açıklama yapan başbakan ve bakanlar sorumluluktan kaçıp, istifa talebini ellerinin tersiyle iterken, akıllarda kalan en belirgin an ise suratlarındaki çirkin sırıtış oldu.

Saldırının kimlere yapıldığını gündem yapanlar özgür basın geleneğini sürdürenler ve halkın haber alma hakkını savunanlar oldu. Bunun üzerine sansür uygulamaları devreye girdi. Katliamın tanığı olan internet siteleri kapatıldı. Twitter’a belli bir süre girilemedi.

Siyasal belirsizlikler ve ekonomik kriz eşliğinde politik olarak iflas edenler, ölümlerin üzerine halen “istikrar” ısrarını yineleyen pervasızlık, “mağdur”u oynayan iktidar sahipleri, saldırıdan nemalanmaya çalışan çevreleri açıkça göstermektedir. Bu kanlı tablodan medet umanlar bilsin ki tüm çabalarınız boşunadır! Bu kirli politikalarınız öfkemizi arttırıyor, isyanımızı büyütüyor. Yılmadığımızı, korkmadığımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Kardeşlik sloganlarımız silahlarınızın ve bombalarınızın sesini boğacaktır.

Katliamda hayatını kaybeden, Politika Gazetesi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Kemal Tayfun Benol’u da anarak saldırıda ölenlerin yakınlarına sabır diliyor katliamın hesabını sorana dek mücadele edeceğimizi belirtiyoruz.

Katliamlarınıza karşı sessiz kalmayacağız!

Yaşam için, barış için inatla mücadelemizi sürdüreceğiz!

Kötülüklerinizin kaydını yürüteceğimiz ortak çalışmalarla tutacağız!

Bizler yayınevi ve basın emekçileri olarak barışın ve yaşamın yanında haksız savaşların ve katliamların karşısında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz.

“Yaşam için Grevdeyiz” diyoruz.

 

Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!

 

Yayınevi Emekçileri Kolektifi

Çevirmenler Meslek Birliği

DİSK Basın İş

Türkiye Gazeteciler Sendikası

Yoruma kapalı

Foto Galeri